گروه IP

مسجد شیخ لطف الله

سجد شیخ لطف الله هم زمان با اجرایی شدن نقشه های چهار باغ و باغ هزارجریب ریخته شد و طی ۱۸ سال و در دوران شکوفایی معماری صفوی به بهره برداری رسید.سر در معرق این مسجد……….

مسجد شیخ لطف الله هم زمان با اجرایی شدن نقشه های چهار باغ و باغ هزارجریب ریخته شد و طی ۱۸ سال و در دوران شکوفایی معماری صفوی به بهره برداری رسید.سر در معرق این مسجد تا پایان سال ۱۰۱۱ هجری قمری ساخته و پرداخته شد و احداث ساختمان و تزئینات کاشی کاری آن در سال ۱۰۲۸ هجری قمری به پایان رسید. تزئینات کاشی هفت رنگ و معرق با نقوش بهشتی،هندسی و….. جلوه ای خاص به این بنا داده اند و استفاده از کاشی لعابی درکنار آجرهای مات،ترکیبی تماشایی را از دو بافت متفاوت به نمایش گذاشته است. از آنجایی که این مسجد دارای مناره و شبستان و ورودی نیست ،ورودی آن با پله شروع می شود.بنای اصلی این مسجد بر یک چهارضلعی استوار است و در قسمت های بالاتر به یک هشت ضلعی تبدیل می شود و درنهایت دایره وار به ساقه گنبد می پیوندد. دیوارهای این بنا برای تحمل سنگینی آن بسیار قطور ساخته شده است به طوری که قطرشان در قسمت پنجره ها به یک متر و هفتاد سانتی متر و در قسمت های اصلی به بیش از دو متر می رسد.

 


یکی از ویژگی های این مسجد چرخش ۴۵ درجه ای است که نسبت با محور شمال-جنوب و نسبت به قبله دارد که در اصطلاح معماری به آن پاشنه می گویند اما این بنا چنان استادانه ساخته شده است که از بیرون هیچ اثری از کجی را مشاهده نخواهید کرد. برای فائق آمدن بر این زاویه یک راهرو طراحی شده است که تماما با کاشی کاری هفت رنگ با رنگ غالب سبز و آبی پوشیده شده است.
گنبد مسجد شیخ لطف الله مدورترین گنبد جهان است که به صورت دو پوسته ساخته شده و دارای دهانه ۱۲ متری می باشد.ارتفاع راس در این گنبد حدود ۳۲ متر ازسطح زمین است که با توجه به مساجد دیگر کوتاه تر به نظر می رسد.در معماری به این نوع گنبدها که نسبت ارتفاع به دهانه آنها کم است گنبد خفته می گویند که اجرای آن با توجه به مصالح آن زمان کاری دشوار به نظر می رسد.
یکی از نکات جالب این گنبد تغییر رنگ آن در طول روز است و به هنگام صبح به رنگ خاکی،در ظهر به رنگ صورتی و در زمان غروب به رنگ خاکستری دیده می شود.


خدمات IP

خدمات پس از فروش

پنچ سال گارانتی و خدمات دائمی کلیه محصولات

خدمات لب گرد و پله

خدمات لب گرد و پله برروی سرامیک

اجرای طرح برروی محصولات

اجرای طرح برروی کاشی و سرامیک ، فلز و شیشه

طراحی داخلی

مشاوره در زمینه طراحی داخلی و تهیه فایل 3D

اجرا و نظارت

برش واتر جت

برش واترجت بر روی سنگ ، کاشی و سرامیک در طرح و ابعاد مختلف

اخبار IP

ادامه افزایش اجاره بهای مسکن در سال آینده

طبق گفته کارشناسان با افزایش جمعیت اجاره نشین‌ها و افزایش قیمت مسکن احتمال رشد دوباره نرخ اجاره در سال آینده وجود دارد.به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، طبق گزارش رسمی وزارت راه و شهرسازی و مرکز آمار در حال حاضر 35 درصد مردم اجاره نشین هستند و معمولا طیف مستاجر از قشر ضعیف جامعه محسوب می‌شود. […]

۴۵۰ هزار مهندس ساختمان در غیر رشته خود کار می‌کنند یا بیکارند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، احمد خرم امروز در اختتامیه جشنواره چهره سال ۹۷ راه و ساختمان با تأکید براینکه میان جامعه تحصیل‌کرده بی‌بهره‌ترین قشر جامعه مهندسی در هفت رشته ساختمان است، گفت: باید تأسف خورد که از بین ۶۰۰ هزار مهندس در هفت رشته مهندسی بیش از ۴۵۰ هزار نفر از مهندسان در رشته خود فعالیت ندارند و […]

نبض معاملات مسکن در روزهای پایانی سال ۹۷

واسطه‌های ملکی معتقدند بازار مسکن اسفند ماه امسال در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته کم‌رونق است. آنها می‌گویند سال گذشته حتی در روز ۲۹ اسفند نیز نشست‌هایی برگزار شد و بخشی از معاملات ثبت شده در فروردین حاصل نشست‌های چند روز آخر سال بوده است.به گزارش افکارنیوز، این در حالی است که امسال حتی […]

برج توخالی دبی (OPUS) ؛ پدیده ای حیرت انگیز از معماری روز جهان

      نخستین پروژه زاها حدید در دبی سال آتی افتتاح می شود و شامل یک برج توخالی است.به گزارش نیواطلس، زاها حدید طراح عراقی پیش از مرگ خود تاثیری ماندگار در معماری خاورمیانه گذاشت و این تاثیرگذاری همچنان ادامه دارد. به گزارش سرویس  معماری نوداد (سکوی اجتماعی خبر) در همین راستا نخستین پروژه […]

شرایط متفاوت بازار اجاره ریزمتراژها

همزمان با قرار گرفتن در روزهای پایانی سال فایل اجاره واحدهای مسکونی ریزمتراژ در برخی از محلات و مناطق شهر تهران کمیاب شد. تحقیقات میدانی «دنیای اقتصاد» از شرایط بازار اجاره واحدهای مسکونی ریزمتراژ و کوچک‌متراژ نشان می‌دهد در حالی‌که در بازار شب عید مسکن در برخی از محلات شهر تهران عرضه فایل‌های ریزمتراژ و کوچک متراژ به بازار اجاره کاهش یافته است در بعضی از محلات این نوع فایل‌ها در مقایسه با فایل اجاره واحدهای مسکونی میان متراژ و بزرگ‌متراژ کمیاب شده است….

تاثیر معماری اسلامی ایرانی مدرسه، در موفقیت‌های آموزشی

استاندار یزد با اشاره به درخشش بین المللی نام استان یزد در معماری اصیل و فاخر بیان کرد: جایگاه تربیتی و وجوه فرهنگی،هنری و دینی معماری اسلامی-ایرانی مدرسه در موفقیت های آموزشی تاثیر دارد. به گزارش خبرگزاری برنا از استان یزد، استاندار یزد در هشتمین همایش ملی و نخستین همایش بین المللی «مدرسه ایرانی،معماری ایرانی» […]

ایوان مداین

طاق کسری ، طاق خسرو یا ایوان مداین بر اساس نوشتار پهلوی خدای نامگ، این کاخ به دستور شاپور اول ساخته شد اما عده ای از باستان شناسان معتقدند که این بنا در دوره انوشیروان بزرگ، شاه مشهور و مقتدر ساسانی ساخته شده است.
از ویژگی های این بنا ……………

بازآفرینی 9 محله البرز در سال آینده

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان البرز از بازآفرینی شهری ۹ محله استان در سال آینده خبر داد. محمدرضا صفایی فر در خصوص اهمیت بازآفرینی شهری، اظهار کرد: اجرای طرح‌های بازآفرینی شهری مورد تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس‌جمهور است که به‌طور ویژه از سوی وزارت راه و شهرسازی […]

نکاتی برای بزرگ جلوه کردن فضای آشپزخانه

استفاده از رنگ های ملایم و روشن به بزرگتر به نظر آمدن آشپزخانه کمک می کند. برای نمونه همراه با کابینت های…..

دبه مالکان در بازار مسکن پس از اخبار پالرمو و fatf +قیمت های میدانی در روزهای ابتدایی

اسفندماه ۱۳۹۷ بازار مسکن تحت تأثیر نبود تصویر واضح از تحولات سیاسی و اقتصادی با احتیاط و در مواقعی «دبه» فروشندگان همراه شده است.
به گزارش کارگر آنلاین ، بازار مسکن شهر تهران در ۱۰ روز ابتدای اسفندماه ۱۳۹۷ به دلیل نبود چشم‌انداز روشن سیاسی و اقتصادی، احتیاط طرف عرضه را به همراه داشته و بنا به گزارش‌های میدانی، برخی مالکان، قیمت‌های پیشنهادی را تا پنج درصد افزایش داده‌اند. البته واسطه‌های ملکی می‌گویند….